ODD Gladyatör Arşiv
2015, 2014, 2013, 2012 yıllarına ait tüm yarışmacıları ve yarışma materyallerini Arşiv kısmında inceleyebilirsiniz.
Samsun Oto Show Fuarının Açılışı Yapıldı
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Samsun Oto Show Fuarı’nın VIP açılışı 17 Kasım 2014 tarihinde gerçekleşti.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD)’nin desteğiyle düzenlenen , 18 - 23 Kasım tarihleri arasında, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek fuarın açılışına; ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Ak Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, TÜYAP Fuarcılık Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü,  SOYS Derneği Başkanı Murat Görgülü ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Dünyaca tanınmış markaların katıldığı fuarda, birçok firmanın yeni pazara sunduğu modelleri Türk müşterilerinin karşısına ilk olarak Samsun’da çıktı.23 Kasım’a kadar açık olacak olan fuara Karadeniz bölgesi ile çevre ülkelerden yüz bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Fuara, BMW, Citroen, Fiat, Ford, Kia, Mercedes, Nissan, Seat, Skoda, Toyota, Volvo, Volkswagen gibi otomobil markaları katılıyor. Sektörün renkli ve görkemli fuarlarından biri olacak Samsun Oto Show Fuarı’nda, önde gelen otomobil markalarının yanı sıra otomobil aksesuarları markaları da yer alıyor.

Açılış töreninde konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, fuarcılığın dünyada her geçen gün daha da önem kazandığını ve TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nin Samsun’a kazandırılmış olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Şahin, “Geçen yıl dünyada en çok fuar düzenleyen ülke Fransa, ikinci sırada ise Türkiye yer alıyor. İnanıyorum ki TÜYAP, Samsun’daki hizmetleriyle fuarcılığa önemli katkılar sağlamaya devam edecek. Samsun halkı da Samsun’un coğrafi yapısı da buna oldukça müsait. 1980 yılında 1 milyon ziyaretçiye ulaşan bir fuara sahip olan Samsun, fuarcılığa çok uzak bir şehir değil. İlk fuarın Oto Show olması da çok önemli. Bu tip fuarların ülkemizdeki otomotiv sektörünün gelişimine ve üretimin artmasına sağladığı katkılar göz ardı edilemez.” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da fuarların ürünlerin tanıtımında önemli bir rol oynadığına dikkat çekerek, “Ürettiğimizi pazarlamak ve daha geniş kitlelere mal satarak gelirimizi artırmak için çalışmalıyız. Ülke refahının yükselebilmesi için üretilen ürünlerin iyi pazarlanabilmesi gerekir. Samsun’da böyle bir fuarın açılması hem ilimiz hem de bölgemiz adına önemli bir başarıdır.” diye konuştu.

 

Fuar açılışında konuşma yapan ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce de konuşmasında: ‘’ Oto Show fuarının, Samsun Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ilk fuar olma özelliğini taşımasından da büyük memnuniyet duymaktayız. Belirtmek isterim ki Samsun, ülkemizin en önemli kentlerinden biridir. Türkiye'nin çağdaş bir kenti olma özelliğinin yanı sıra, ülkemiz açısından çok yönlü bir potansiyele sahiptir. 1990’lı yılların başında başlayan ODD fuar çalışmaları, 1996 - 2013 yılları arasında toplam 1 milyon 630 bin metre kare fuar alanında 73 adet fuar ile 7,6 milyonu aşan ziyaretçiye sektördeki son teknoloji ürünleri yakından görme imkânı sağlamıştır.  Sektörümüzde son duruma bakacak olursak; 2014 yılı on aylık dönemde, geçen yıla göre toplam pazar yüzde 15,6 azalarak 569 bin 615 adet, üretim yüzde 0,9 artarak 936 bin 759 adet, ihracat ise yüzde 5,7 artarak 722 bin 518 adet olarak gerçekleşti. Yılın son iki ayında ise içerisinde bulunulan seçim süreci, makro ihtiyati tedbirler, TCMB’nin sıkı para politikası, jeopolitik gelişmeler ile ABD ve Avrupa Merkez Bankaları para politikaları etkili olmaya devam edecektir. Bu yıl otomotiv sektörü toplam pazarının 725-775 bin adet aralığında gerçekleşeceğini öngörmekteyiz. 1. Samsun Oto Show’un sektör profesyonellerinin, kamu ve özel sektör temsilcilerinin, sektörümüz sivil toplum örgütlerinin, otomobil meraklılarının ve sektörle ilgili tüm katılımcıların bir araya geleceği renkli bir organizasyon olacağına inanıyoruz.’’ dedi.

Samsun’un, sunduğu potansiyel ile TÜYAP için en önemli şehirlerden biri olduğunu belirten TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ise şunları ifade etti: "Gerek sektör içindeki rekabet, gerekse dünyada sürekli değişen güç dengelerine rağmen fuarcılık alanında öncülüğümüzü sürdürüyor ve fuarcılık tarihinde önemli bir yere sahip olan TÜYAP markamızı her geçen gün daha da ileriye taşıyoruz. 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar kapsamında, Türkiye’deki altıncı fuar ve kongre merkezimiz olarak Karadeniz bölgesinde hizmete sunduğumuz TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezimizin, bugün Oto Show ile kapılarını ziyaretçilere açması bizim için mutluluk verici. Bu merkezin, düzenlenecek farklı fuarlarla, başta Samsun olmak üzere tüm Karadeniz Bölgesi'ne önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum."

TÜYAP Fuarcılık Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlüise konuşmasında şunları söyledi: "TÜYAP’ın İstanbul, Bursa, Konya, Adana ve Diyarbakır’ın ardından, Türkiye’de işletimini üstlendiği altıncı fuar merkezi olan TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde tüm Karadeniz Bölgesi’nin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunacak fuarlar düzenleyeceğiz. İlk fuarımız da büyük bir ilgi ve heyecanla beklenen ve bugün açılışını yaptığımız Samsun Oto Show Fuarı oldu. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde, Oto Show fuarının ardından, Samsun başta olmak üzere tüm Karadeniz bölgesinin üretim, istihdam ve ihracatına önemli katkılar sağlayacak, sosyal ve kültürel yaşamı hareketlendirecek fuarlar düzenlemeye devam edeceğiz. Bu fuarlara sadece Türkiye’den değil Karadeniz’deki komşu ülkelerden de yoğun ziyaretçi bekliyoruz. "

 

SPONSORLAR
<< ÖNCEKİ SONRAKİ >>