ODD Gladyatör Arşiv
2015, 2014, 2013, 2012 yıllarına ait tüm yarışmacıları ve yarışma materyallerini Arşiv kısmında inceleyebilirsiniz.
FORD Otosan Fabrika Ziyareti
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Ford Otomotiv San. A.Ş., Mayıs ayında açılışını gerçekleştirdikleri Yeniköy fabrikasına ve mevcut Gölcük fabrikalarına, ODD üyeleri için bir ziyaret organize etti.

20 Ekim 2014, Pazartesi günü, gerçekleştirilen ziyarete ODD Genel Kurul üyelerinin yanı sıra, üye firmaların diğer yöneticileri de katılım sağladılar.

Haydar Yenigün - Ford Otosan Genel Müdürü

Haydar Yenigün - Ford Otosan Genel Müdürü & Dr.Hayri Erce ODD Genel Koordinatörü

ODD Üyeleri, Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikası’nı ziyaret etti

ODD Genel Kurul Üyeleri ve üye firmaların yöneticileri, yarım milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen, Transit ve Tourneo Courier modellerinin üretildiği Ford Otosan Yeniköy Fabrikası’nı ve Transit’in yanı sıra Transit ve Tourneo Custom modellerinin üretildiği Gölcük Fabrikası’nı ziyaret etti. Her iki fabrikada araçların üretim süreçlerini görme fırsatı bulan üyeler, fabrikaların kapasitesi, çevreye duyarlı yaklaşımları ve engelli çalışanlara nasıl destek verdikleri konusunda bilgi sahibi oldu.

ODD Genel Kurul Üyeleri, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. tarafından düzenlenen gezi kapsamında, 22 Mayıs’ta açılışı gerçekleştirilen Yeniköy fabrikasını ve 2001’den itibaren üretim yapan Gölcük fabrikasını ziyaret etti. 20 Ekim 2014 Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarete ODD Genel Kurul üyelerinin yanı sıra, üye firmaların diğer yöneticileri de katıldı.

Fabrika gezilerinin öncesinde, ODD Genel Kurul Üyelerini bilgilendiren bir toplantı gerçekleştirildi. ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce’nin konuşmasıyla başlayan toplantı, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün toplantıyı ziyaretiyle devam etti. 

“Ford’un dünyadaki 3’üncü en büyük Ar-Ge merkeziyiz”

Yeniköy Fabrikası ve yeni hafif ticari araçları Courier’in üretimiyle yatırımlarına devam ettiklerini söyleyen Yenigün, “Courier modelinin geliştirilmesi ve Yeniköy Fabrikası’nın kurulumu, Ford Otosan mühendisliğinin bir eseri. Temellerini 1961’de attığımız Ar-Ge faaliyetlerinde bugün itibarıyla Türkiye’de marka haline geldik. O tarihte 10 mühendisle başlayan Ar-Ge yolculuğumuz 2007’de 365’e, bugün ise 1.300 Ar-Ge mühendisine ulaştı. 436 patent başvurusu yaparak Türkiye’nin Ar-Ge devleri arasındaki yerimizi aldık. Otomobil, orta ve hafif ticari, ağır ticari ve dizel motorlarının mühendislik merkezi olarak Ford’un dünyadaki 3’üncü en büyük Ar-Ge merkeziyiz. Kocaeli fabrikamızın kuruluşundan bugüne kadar geçen 13 yılda üretim kapasitesini yılda 415 bin araca çıkartarak 10 kattan fazla bir büyüme gerçekleştirdik. Yeniköy Fabrikası istihdam ve ekonomiye katkısı ile Türkiye’nin 2023 hedefine tam olarak hizmet veren bir yatırım” dedi.

Yenigün’ün ardından Gölcük Fabrika Müdürü Cem Temel, 13 yıl önce kurulan Gölcük fabrikasıyla ilgili, ODD Genel Kurulu Üyeleri’ni bilgilendirdi.

Temel, fabrikayla ilgili şu bilgileri verdi: “Ford Otosan Gölcük Fabrikası, 2002’den bu yana yüksek üretim gücünün yanı sıra, mükemmel üretim yapan bir fabrika olarak Ford dünyasında örnek gösterilen bir referans noktası oldu. Gölcük Fabrikamızda efsanevi Transit modelinin üretimini gerçekleştiriyoruz. 2012 sonu itibarıyla da Transit Custom ve Tourneo Custom modellerini de ürettiğimiz fabrikamızın kapasitesi yılda 290 bin adet.”

“Ford Otosan’ın yıllık üretim kapasitesi 415 bin adede yükseldi”

Gölcük Fabrikası’nın ardından Yeniköy Fabrikası’nı ziyaret eden ODD Üyeleri’ne,  Fabrika Müdürü Sadri Çimen tarafından fabrikayla ilgili bir sunum yapıldı. Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’ndan 13 yıl sonra Türkiye’nin ilk otomotiv fabrikası yatırımını yaptıklarını söyleyen Çimen, “ Temeli 19 Mart 2012’de atılan fabrika, 70 bin m2’lik kapalı alana sahip. Courier hafif ticari araç geliştirme proje süresi 40 ay sürdü, eş zamanlı yeni fabrika inşaatı 16 ay gibi kısa sürede tamamlandı. Fabrikanın inşası, donanımı ve Courier üretimi için toplam yarım milyar dolar yatırım yapıldı. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 110 bin adet, Ford Otosan’ın yıllık üretim kapasitesi ise 415 bin adede yükseldi” dedi.

Ford’un dünyadaki en önemli hafif ticari araç üretim üslerinden biri olduğunun altını çizen Çimen, şunları kaydetti:  “Yeniköy Fabrikası, Ford’un B platformundaki ilk hafif ticari aracı Tourneo Courier ve Transit Courier modellerinin dünyadaki tek üretim sistemi. Türkiye’de ilk kez kullanılan 3 wet boya sistemi ve Ford Avrupa’da ilk kez kullanılan Dry-Scrubber teknolojisini kullanıyoruz.  Üretim hatlarında yaklaşık 130 adet son teknoloji robot var, hat kurulumu Ford Otosan mühendisliğiyle gerçekleştirildi.”

Engelli dostu bir fabrika: Yeniköy

 • Tüm alanlar ve ekipmanlar işçi sağlığını destekleyecek şekilde ergonomik olarak tasarlandı.
 • Engelli çalışanlar ya da ziyaretçiler fabrikanın tamamını yardım almadan dolaşabiliyor.
 • Görme engellilere özel sesli uyarı sistemi ve görsel sinyalizasyon sistemlerine sahip.
 • Engelli dostu soyunma odaları, kafeterya, atölyeler.
 • Tüm atölye ve ofislerde engellilere uygun tuvaletler.
 • Fabrika içinde engellilerin ulaşımını kolaylaştırmak için modifiye edilmiş mekik araç.
 • 2’nci kattaki boyahaneye çıkış için engellilere özel asansör.
 • Küresel standartlara yüzde yüz uyumlu otoparklar.
 • Görme engelliler için Braille alfabesi ile hazırlanmış işaret levhaları.
 • Down sendorumu ve fiziksel engelli bireylere uygun montaj final hattı ve trim hattı.
 • Ortopedik engellilere özel güvenlik ayakkabısı.
 • Engellilere özel “Buddy” sistemli çalışma prensibi
 • Kanuni standartların üstünde engelli istihdamı

Ford Tourneo Courier ve Transit Courier

 • Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirildi.
 • Courier projesinde 490 mühendis görev aldı.
 • Proje 40 ay gibi sektörde rekor sürede tamamlandı.
 • Üretim aşamasına kadar 175 prototip çalışması yapıldı.
 • 3.800’den fazla farklı testte 1,6 milyon kilometre katedildi.
 • Tüm dünya pazarları için sadece Yeniköy Fabrikası’nda üretilecek.
 • Ford’a daha önce yer almadığı yeni bir segmentin kapılarını açacak
 • 3’ü Türkiye’ye yeni gelen toplam 97 tedarikçi ile işbirliği.
 • 160 milyon dolar yan sanayi yatırımı.
 • Proje özelinde 13 patent başvurusu.
 • Yüzde 60 yerlilik oranı, yüzde 70 üzerinde yerlilik hedefi.
SPONSORLAR
<< ÖNCEKİ SONRAKİ >>