ODD Gladyatör Arşiv
2015, 2014, 2013, 2012 yıllarına ait tüm yarışmacıları ve yarışma materyallerini Arşiv kısmında inceleyebilirsiniz.
ODD, “Mobil Dünyanın Geleceği” konusunda üyelerini bilgilendirdi
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

ODD, “Mobil Dünyanın Geleceği” konusunda üyelerini bilgilendirdi

ODD ve MMA Türkiye işbirliğiyle, 28 Nisan’da ODD üyelerine yönelik bir toplantı düzenlendi. Açılış Konuşmasını ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri ERCE’nin yaptığı toplantıda Mobil dünyadaki yenilikler ve trendler hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

Türkcell’in Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, mobil teknolojinin geleceği ve bu teknolojinin otomotiv sektörüne yansımaları ele alındı.

Mobilite, tüketici alışkanlıklarını nasıl değiştiriyor

Toplantı, Blippar Türkiye Ortağı Zehra Öney’in “Mobility Tüketici Alışkanlıklarını Nasıl Değiştiriyor” sunumuyla başladı. Öney, dünyanın “mobil” bir değişim içinde olduğunu, bu değişime de markaların ayak uydurması gerektiğini belirtti. Otomotiv sektöründe “connecting car” denilen bir sisteme girildiğini ifade eden Öney, insanların artık her yerde iletişim halinde olmak istediklerini ve bu isteklerini yansıtan teknolojileri de otomobillerinin içinde kullanmak istediklerini söyledi.

 
 
Reklam ve pazarlamanın geleceği

Öney’in ardından Blippar CEO’su ve Co-Founder Ambarish Mitra, ODD üyeleriyle bir araya geldi. Mitra, “Artırılmış Gerçeklik Reklam ve Pazarlamanın Geleceğini Nasıl Değiştiriyor” başlıklı sunumunda, internetin 20 yıl içinde nasıl bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini, bu dijital dünyanın markaların reklam ve pazarlama etkinliklerine nasıl yansıdığını anlattı. Mobil teknolojiyle yeni alışkanlıkların var olduğu bir dünyanın oluşmaya başladığını söyleyen Mitra, Blippar teknolojiyle markaların yaptıkları reklam ve pazarlama faaliyetlerini uygulamalı olarak gösterdi. Ayrıca, Google’ın yeni ürünü “Google Glass” deneyimini de katılımcılara yaşattı.

Mobil, medyayı nasıl değiştiriyor

Toplantının konuşmacılarından biri de Nielsen’dan Erdem Tolon’du. Tolon sunumunda, Nielsen’ın medyaya yönelik araştırmalarını, otomotiv sektörü reklam yatırımlarını ve mobile yönelik çalışmalarını anlattı. 2013’te, mobil mecranın yüzde 19,2 büyüdüğüne dikkat çeken Tolon, 3G abone sayısının 2013’ün son çeyreğinde 49 milyon 266 bin 163 kişiye çıktığını söyledi.

“Turkcell’in M2M Dünyası”

Tolon’un ardından, Turkcell M2M Ürünleri Birim Yöneticisi Dündar Özdemir, “Turkcell’in M2M Dünyası” hakkında bilgi verdi. Turkcell olarak firmalara sundukları çözümleri ve bu çözümlerden nasıl geri dönüş aldıklarını anlatan Özdemir, otomotiv sektörüne yönelik yaptıkları çalışmaları da anlattı. Uyguladıkları teknolojik çözümlerle, 2013’te Türkiye ekonomisine 1 milyar TL yakıt tasarrufu sağladıklarını belirten Özdemir, otomotiv sektörüne ve çevreye nasıl katma değer sağladıkları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“Mobil, otomotiv meraklılarının 1 numaralı bilgi kanalı”

Toplantının son konuşmacısı ise Turkcell Kurumsal Pazarlama Çözümleri-Mobil Pazarlama Biriminden Senem Öztürk’tü. Öztürk, günlük ekran kullanımı verilerine baktıklarında bir kişinin 132 dakikasını akıllı telefona ayırdığını söyledi. Mobilin otomotiv meraklılarının 1 numaralı bilgi kanalı olduğunun altını çizen Öztürk, otomotivle ilgili yapılan araştırmaların yüzde 30’unun sadece mobilden gerçekleştiğini belirtti. Bu araştırmaların yüzde 72’sinin birinci ve ikinci el araçlara yönelik araştırmalar olduğunu söyleyen Öztürk, yüzde 53’ünün fiyat araştırması/karşılaştırması yaptığını, yüzde 59’unun ise bayi ve ilgili kontaklar için telefon numarası araştırması yaptığını ifade etti.

SPONSORLAR
<< ÖNCEKİ SONRAKİ >>