ODD Gladyatör Arşiv
2015, 2014, 2013, 2012 yıllarına ait tüm yarışmacıları ve yarışma materyallerini Arşiv kısmında inceleyebilirsiniz.
TÜKETİCİ MEVZUATI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

 ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Avni Dilber, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Efe Orkun Örnek, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Sibel Bolatcan 

ODD tarafından düzenlenen ve Tofaş ev sahipliğinde gerçekleşen Tüketici Mevzuatı Bilgilendirme Toplantısı’nda Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında sektöre yönelik uygulamalar görüşüldü. Toplantıya T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Avni Dilber, ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Efe Orkun Örnek, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Sibel Bolatcan ile sektörden ilgili temsilcileri katıldı.

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, yaptığı açılış konuşmasında “Senenin sonuna gelirken gerçekleştirdiğimiz bu toplantının verimli olacağına inanıyorum. 6502 ve ikincil düzenlemelerle ilgili olarak mevzuatları hayata geçirme noktasında epey yol kat ettik. İki sene içinde denetimler de geçirdik. Mevzuatları yeniden değerlendirme şansına sahip olduk. Toplantımızda Genel Müdür Yardımcısı Avni Dilber ve uzmanlarımız 6502 sayılı Kanun ve ikincil düzenlemelerle ilgili neredeyiz, neler yapıldı, nerelerde sıkıntılar olduğu konusunda bizleri bilgilendirecekler. Bizler de eksiklerimizi giderme noktasında yeniden süreçlerimizi ele alma şansına sahip olacağız” dedi.

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Avni Dilber sunumunda, “Bilgi paylaşımı, son zamanlardaki bakanlık uygulamaları, sektörde yaşanan temel sorunları görüşmek üzere bir araya geldik. Odak noktamız, ayıplı mal ve hizmetler, fiyat etiketi, tanıtma ve kullanma kılavuzu, garanti belgesi, ihtiyari garanti, satış sonrası hizmetler konularıdır. Ayrıca ticari reklamların denetimi ve reklam kurulu da önemsediğimiz konulardandır” dedi.

Dilber sunumunda düzenlemelerden bahsederken, sektörden aldıkları geri dönüşler doğrultusunda revize ettikleri yönetmelikler ile sektörün dinamiklerini de takip ettiklerini belirtti. Otomotiv sektörü özelinde örnekler ile detaylandırdığı sunumunda, denetimlerde karşılaştığı durumlardan bahsetti. Otomotiv sektöründe ayıplı mal konusunda seçimlik haklar üzerine AB ve Türkiye’deki durum kapsamında katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu. Sosyal medyanın da tüketici ve firmalar üzerinde oldukça etkili olduğu vurgulayan Dilber, adil ve doğru değerlendirme yapmak üzere düzenledikleri kanunun sektör yansımaları üzerine görüşlerini paylaştı. Sektöre ilişkin reklam uygulamalarının öneminden bahseden Dilber, karşılaştırmalı reklamlar, reklamda ispat külfeti, kötüleme ve itibardan haksız yararlanma, taklit, indirimli satış reklamları, görsel zorunluluklar, örtülü reklam gibi konularından bahsetti.  

Denetim ve idari yaptırım konularına da değinen Avni Dilber, servislerin düzenlemek zorunda oldukları belgeler, üretici, ithalatçı ve satıcının sorumluluklarına da değindi. Yedek parça fiyat listesi, değiştirilen parçanın iadesi, muafiyet, bilgi ve belgelerin saklanması konularında da yönetmelik şartlarından bahsetti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Avni Dilber, otomotiv sektörü özelinde yaptığı değerlendirmede şu tespitlerin altını çizdi:

  • Azami tamir süresinin aşılmaması
  • Muadil ürün verme yükümlülüğünün yerine getirilmesi
  • Sigorta/hasar prosedüründe tamir yükümlüğüne üçüncü bir tarafın (sigorta şirketi/ eksper vb.) dahil olmasının azami tamir sürelerini etkileyebilmesi
  • Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibi firmaların, Bakanlığa bildirdikleri servisler kapsamında, yetkili servis değişikliklerinin Bakanlığa bildirilmesi gerekliliği
  • Servis fişlerinin mevzuata uygun olarak düzenlenmesi
  • Mevzuatta geçen ve tüketiciye teslimi gereken belgelerin içeriğinin mevzuatta tarif edildiği şekilde bilgileri içermesi gerekliliği
  • Tanıtma ve kullanma kılavuzunda bulunması gereken unsurların bulunmaması sorunu
  • Garanti kapsamında tamirde geçen sürenin garanti süresine eklenmesi gerekliliği

Sunumun sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Dilber, otomotiv sektörü ile sürekli iletişimde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Temel amaçlarının mevzuatların daha doğru işlemesini sağlamak olduğunu belirten Dilber, ODD aracılığı ile iletilen tespit ve uyarıları, sektöre ilişkin olarak ele aldıklarını ve bu sebeple oldukça önemsediklerini de belirtti.

 

SPONSORLAR
<< ÖNCEKİ SONRAKİ >>